Portal Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju logo

Epiduralna Analgezija u Latentnoj Fazi Poroda i Rizik od Carskog Reza


Prije nekoliko mjeseci objavljen je zanimljiv članak Wanga i suradnika o učinku epiduralne analgezije u latentnoj fazi poroda na tijek poroda i eventualno dovršenje poroda carskim rezom.

Naime, optimalno vrijeme za epiduralnu analgeziju još uvijek nije jasno određeno, te se još uvijek debatira kada najranije u porodu rodilja može primiti epiduralnu analgeziju, a da to ne uzrokuje protrahiran porod i ne povisi rizik od njegova operativnog dovršenja.

Kolege su kao hipotezu istraživanja postavili tvrdnju prema kojoj davanje rane epiduralne analgezije rodiljama s cervikalnom dilatacijom od svega 1 cm neće povisiti rizik od protrahiranog poroda i carskog reza.

U istraživanje su, nakon potpisanog informiranog pristanka, uključene ukupno 12.793 nulipare koje su zahtijevale epiduralnu analgeziju. One su nakon ginekološkog pregled podijeljene u dvije skupine ovisno o genitalnom nalazu odnosnu stupnju cervikalne dilatacije, skupinu "rane" i skupinu "kasne" epiduralne analgezije.

Rana analgezija odnosila se na skupinu rodilja s cervikalnom dilatacijom od svega ≥ 1 cm, a kasna od ≥ 4 cm.

Sve su ispitanice primile 15 mL mješavine od 0,125% (1,25 mg/mL) ropivakaina i 0,3 µg/mL sufentanila u bolusu. Pomoću pumpe rodilje su mogle sebi injicirati dodatnih 10 mL bolusa. U drugoj, tzv. "kasnoj" grupi, rodilje su ponavljajući primale 25 mg meperidina. Ukupna broj ispitanica uključenih u istraživanje bio je 12.793 i sve su redom bile nulipare. U "ranoj" skupini bio je srednji genitalni nalaz u trenutku primanja analgezij 1,6 cm, a u "kasnoj" grupi 5,1 cm (p<0,0001).

Trajanje poroda od trenutka kada je rodilja zatražila epiduralnu analgeiju do izgona bio je u obje skupine gotovo podjednak 11,3 ± 4,5 h u "ranoj" skupini i 11,8 ± 4,9 h u "kasnoj" skupini (p=0,90).

Detaljnom obradom podataka nije nađena statistički značajna razlika između skupina u incidenciji operativnog dovršenja trudnoće. Incidencija carskih rezova iznosila je 23,2% u "ranoj" prema 22,8% u "kasnoj" skupini (p=0,51).

Temeljem obrađenih podataka kolege zaključuju kako epiduralna analgezija u tzv. latentnoj fazi poroda kad cervikalna dilatacija iznosi ≥ 1 cm, ne rezultira protrahiranim porodom niti povisuje incidenciju carskih rezova u nulipara.

Anesthesiology 2009; 111 (4): 871-80

:: ingrid marton, dr.med. :: liječničke novine 2010; 88:31 :: 23.9.2010 ::